See Tompuri on Wiktionary
{
"etymology_text": "Probably from a Karelian vernacular form of Tuomas.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Tompuri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompuritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompurittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompuriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompurittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompuriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompurittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompurittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompuriensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompuriansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompuristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompuriltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompuriksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompurittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Tompuri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Tompuri",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Tompur",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Tompuri-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtompuri/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞mpuri]"
},
{
"rhymes": "-ompuri"
}
],
"word": "Tompuri"
}
{
"etymology_text": "Probably from a Karelian vernacular form of Tuomas.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Tompuri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompuritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompurittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompuriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompurittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompuriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompurittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompurittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompuriensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompuriansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompuristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompuriltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompuriltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompurikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompuriksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompureiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tompurittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompurittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tompureineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tompureinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Tompuri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Tompuri",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Tompur",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ompuri",
"Rhymes:Finnish/ompuri/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtompuri/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞mpuri]"
},
{
"rhymes": "-ompuri"
}
],
"word": "Tompuri"
}
Download raw JSONL data for Tompuri meaning in All languages combined (21.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Tompuri",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Tompuri",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.